Menneskerettighetene og ytringsfriheten settes nå på prøve. I flere år har bloggere verden over kjempet for forandring, uten at verden samlet har gjort noe. Muhammed-karikaturene har bidratt til å lokke fanatikere ut av skapet. Har kampen om ytringsfrihet startet?
Hvert enkelte menneske i denne verden har visse rettigheter som må respekteres og kjempes for. Ytringsfrihet er en slik rettighet mange tar for gitt, men som flere kjemper for å få.
De siste årene har publiseringen av Muhammed-karikaturene skapt oppstyr verden over med flaggbrenning, trusler og sterke voldsepisoder. Dette har satt begrepet ytringsfrihet i et nytt lys og har skapt en ny bølge av fredsaktivister.
I mange år har bloggere markert seg med sine internettsider for å sette fokus på sitt eget land sine svake sider. Undertrykkelse, vold og korrupsjon er bare noen av stikkordene som kan nevnes i denne sammenhengen.
Disse bloggerne har blitt sett, men lite er gjort fra et felles verdenssamfunn for å vise hvilke rettigheter vi samlet kjemper for.
Etter at Muhammed-karikaturene ble publisert, så har striden blusset opp rundt ytringsfriheten. Mange mener at man har retten på sin side til å forsvare Muhammed-karikaturene med ytringsfrihet, andre mener at dette er et sterkt hån mot profeten og mener at de ansvarlige må straffes.
Hvor vil denne konflikten bringe verden og hva skjer med ytringsfriheten?
Sensur av internett og ikke minst å stenge tilgangen til internett komplett for mange av borgerne i enkelte land, har den siste tiden skapt stor debatt. Flere regimer stikker kjepper i hjulene for et lands utvikling når sensur blir en realitet.
Dessverre har flere store selskap som Opera og Google gitt etter for både hacking og andre påtrykk fra blant annet Kina. Dette viser bare at verden må stå samlet, internasjonale selskap må stå samlet og ikke minst verdens regjeringer.
Kan verden stå å se på når dette skjer, uten å handle? Skal vi ikke kjempe i fellesskap for å sikre alle mennesker like rettigheter i dette internasjonale fellesskapet?
Det snakkes mye om å sikre ytringsfriheten i Norge, men hva gjør Norge for ytringsfriheten i verden, og bidrar vi noe med å hjelpe bloggerne verden over som skriker om hjelp?
Nei, svaret er Nei! Norge bidrar ikke til fellesskapet med dagens regjering.
På CyberDissidents.org vises en oversikt over Dissidenter, dvs. annerledestenkende, systemkritikere, noen som blant annet kjemper for ytringsfrihet og rettssikkerhet. Disse m.fl. har ofret både liv og helse for å få verden til å sette søkelyset på ytringsfriheten, men med liten eller ingen støtte fra resten av verdenssamfunnet.
Når skal verden samles? Når skal vi slå ned på slike undertrykkelser, og når skal Norge bidra i kampen om ytringsfrihet? Den norske regjeringen sitter nok en gang stille uten å vise handlekraft for noe som de selv mener er det viktigste vi må ta vare på.
Publisert av Startporten.no / Per-Espen Kindblad 17.01.2010 |